Bio

Michal Šalomoun je ministrem pro legislativu a předsedou Legislativní rady vlády ČR, v letech 2011-2014 působil jako radní města Třebíč. Povoláním je právník, příležitostně spolupracuje s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně jako externí vyučující v oblasti práva duševního vlastnictví, o kterém napsal řadu monografií.

Kauzy

 • Ruský vliv
 • Čínský vliv
 • Vymezení se vůči vlivu Ruska/Číny
Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině

Rusko bylo za invazi Ukrajiny dle naší analýzy odsouzeno většinou české politické reprezentace včetně nejvyšších státních představitelů a lídrů parlamentních stran. Invazi odsoudila nadpoloviční většina poslanců, přičemž většina z nich byla součástí stran vládní koalice, včetně 29 členů opozičního hnutí ANO 2011. Poslanci SPD až na výjimky ruskou invazi jasně a explicitně neodsoudili.

Detail kauzy
Vznik české verze Magnitského zákona

Bývalý poslanec a současný ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se dlouhodobě zasazuje o přijetí české verze Magnitského zákona. Jako ministr si vytyčil za cíl jeho přijetí do konce roku 2023, v důsledku ruské invaze na území Ukrajiny ale došlo k uspíšení přijetí zákona, který České republice umožní důraznější ochranu lidských práv. K srpnu 2022 zákon již schválila vláda a prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Detail kauzy

Bodování

Ruský vliv Body
Hlasování týkající se ruského vlivu
 • Hlasování
  0
Kauzy týkající se ruského vlivu
 • Veřejné odsouzení ruské invaze a ruských válečných zločinů proti Ukrajině
  +2
 • Vznik české verze Magnitského zákona
  +4
Celkový počet bodů +6
Systematicky +41 a více
Příležitostně +21 až +40
Zřídka +5 až +20
Michal Šalomoun
Čínský vliv Body
Hlasování týkající se čínského vlivu
 • Hlasování
  0
Celkový počet bodů 0
Systematicky -41 a méně
Příležitostně -21 až -40
Zřídka -5 až -20
Michal Šalomoun
Spolustraníci