Stanislav Berkovec a jeho cesta na okupovaný Krym v březnu 2014

Poslanec za ANO Stanislav Berkovec se v březnu 2014 rozhodl spolu s dvěma dnes již bývalými zákonodárci Milanem Šarapatkou (Úsvit) a Miloslavem Souškem navštívit čerstvě okupovaný Krym, kde v té době akorát probíhalo ilegální referendum o jeho připojení k Rusku.

Cestu organizovala a financovala nezisková organizace Euroasijská pozorovatelna pro demokracii a volby (EODE), vedená krajně pravicovým politikem Lucem Michelem, jenž má úzké napojení na ruská média. Vedle Bruselu a Paříže má organizace navíc pobočky i v Moskvě nebo ruském Soči. Spolu s ním a českou delegací byli součástí delegace i další proruští politici, například z rakouské Svobodné strany nebo Národní fronty Marine le Pen.

Na místě pak všichni účastníci samozvané pozorovatelské mise „dohlíželi“ na probíhající referendum, které nejen svou přítomností legitimizovali. Například Šarapatka narativ o bezproblémovém průběhu celého referenda hlásil i po návratu do České republiky: „Referendum proběhlo naprosto v klidu. Berou to tam jako speciální událost, takže rodina se obleče a jde se volit. Velmi pečlivě si evidovali voliče i nás. Nikde jsme neviděli nátlak. Ukrajinská policie hlídkovala a velmi korektně byla na dohled, ale nebyla v těsné blízkosti.“

Vůbec se při tom nepozastavil nad tím, kdo celou cestu této delegace platil a kdo všechny se jí účastnil: „Nevěděl jsem, s kým jedu. Všechno se zařizovalo na poslední chvíli. Neznám ani přesné složení lidí, kteří tam byli. Nejedná se ale o žádnou bezejmennou organizaci, normálně existuje. Viděl jsem, co jsem viděl, a nechci se podílet na nějakém dohadování“.

Jak přitom k cestě po návratu dodal účastník cesty a tehdejší poslanec za Úsvit Milan Šarapatka: „Od pana Palaty jsem před odjezdem slyšel zvěsti, že to vše bylo organizované Rusy, ale mně to bylo jedno. Navíc já nevím nic o tom, že by to bylo organizované Rusy.“

Mimo legitimizaci ilegálního referenda se Stanislav Berkovec s nevyšší pravděpodobností dostali do kontaktu s ruskými zpravodajskými službami, které na Krymu v té době ve velké míře operovali a vzhledem k tehdejšímu dění by na Krym nepustili neprověřené osoby. Už předtím byl totiž odepřen přístup například pozorovatelům z Organizace pro bezpečnou spolupráci v Evropě (OBSE), kteří byli zahnáni výstřely. Stejně tak se na Krym nedostali ani pozorovatelé z Evropské unie.