Radim Fiala a jeho systematické šíření dezinformací

První místopředseda SPD Radim Fiala je aktivním šiřitelem prokremelských dezinformačních narativů. Fiala je aktivním zejména na sociálních sítích, kde sdílí odkazy na různé dezinformační weby jako jsou První zprávy, Protiproud nebo Parlamentní listy. Do Parlamentních listů rovněž přispívá články a rozhovory.


Fiala se dlouhodobě drží Ukrajiny jako jednoho z hlavních témat svých proruských prohlášení. Například po návštěvě ruského parlamentu z června roku 2017 obhajoval nezákonnou anexi Krymu Ruskem slovy, že „vyhrocení vztahů s Ruskem zavinil protistátní převrat na Ukrajině, kdy došlo ke svržení legálně zvoleného prezidenta a vlády. Povstání na východě Ukrajiny a odtržení Krymu na základě referenda od Ukrajiny byly pouze následné korky.”


Dále v článku dostupném na oficiálních stránkách SPD šířil již vyvrácenou dezinformaci, že rozsáhlé protesty, které v Ukrajině začali v listopadu 2013 a následně vedly k pádu vlády proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče byly údajně státním převratem, který měl příčinou konfliktu v Ukrajině: „Celý problém začal státním převratem a svržením zákonného prezidenta na Ukrajině.” Fiala tímto tvrzením pomáhá legitimizaci agrese Ruska proti Ukrajině.


Ve svém příspěvku na facebooku z roku 2015 také šířil konspirační teorii, že politika Západu vůči Rusku má sloužit cílům údajné islamizace Evropy: „Krize na Ukrajině, válka v Sýrii, imigrační krize a islamizace Evropy jsou spojené problémy. Od Pobaltských zemí přes Ukrajinu hrozí vznik bariery, která oddělí Rusko od Evropy. Kalkuluje se s antiruskými náladami v zemích východní Evropy, které se využijí ke geopolitické sebevraždě těchto národů.”


Radim Fiala na Parlamentních listech rovněž šířil nepravdivé tvrzení, že „Ukrajinskou krizi vyvolala špatná politika a vměšování západních zemí do vnitřních věcí Ukrajiny.” Na svém facebookovém profilu Fiala mimo jiné obvinil Ukrajinu z nedodržování minských dohod: „Ukrajina neplní takzvané Minské dohody o urovnání konfliktu na území Luhanska a Doněcka.” Jedná se o dlouhodobě rozšířený prokremelský dezinformační narativ, který se snaží svalit veškerou vinu za nedodržování Minských dohod na Ukrajinu, bez ohledu na to, že Rusko v minulosti několikrát Minské dohody samo porušilo.


Fiala rovněž zpochybnil závěry českých zpravodajských služeb o zapojení důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, když na svém facebookovém profilu uvedl, že „zatím nebyly předloženy žádné přímé důkazy, ty stávající lze zpochybnit.” Fiala dále šířil nepravdivé tvrzení, že celá kauza byla účelová: „Kauza Vrbětice se objevila na pozadí procesu schvalování Sputnik V, tendru Dukovany, jednání o dostavbě Nord Stream 2 a vzrůstajícího napětí mezi USA a Ruskem. Nejedná se o náhodu.”