První a druhá zrušená cesta delegace poslanců do Číny v roce 2018

V červenci 2018 se v Poslanecké sněmovně strhla diskuze o vyslání delegace do Číny, se kterou mělo vycestovat devět poslanců. Organizační výbor (OV) tuto nicméně cestu neschválil, protože nebylo jasné, podle jakého klíče byli vybraní poslanci Čínou pozváni a také za jakým účelem by měli vyjet.

Podle původního plánu se srpnové cesty měli účastnit poslanci Pavel Žáček (ODS), Stanislav Berkovec (ANO), Petr Sadovský (ANO), Michal Ratiborský (ANO) a Karla Maříková (SPD). V čele delegace měl stát bývalý poslanec Jan Birke (ČSSD) a z minulé Sněmovny se měli účastnit i Jiří Ventruba (ODS), Hana Aulická Jírovcová (KSČM) a Zdeněk Ondráček (KSČM).

I přes odmítnutí Organizačního výboru měli poslanci možnost vycestovat neoficiálně, protože Peking jim nabídl pokrytí výdajů. V tom neviděli problém poslanci KSČM ani Jan Birke (ČSSD), přestože BIS ve svých výročních zprávách pravidelně varuje před snahou Číny infiltrovat českou politickou scénu, a to často s aktivní pomocí některých českých politiků. Pokud by neoficiální delegace skutečně vyjela, měla by k tomu Čína na místě velmi dobrou příležitost.

V reakci na rozhodnutí Organizačního výboru ale začala většina původní delegace – a všichni současní poslanci, kteří měli být její součástí – svou účast rušit. Jaroslav Faltýnek, tehdejší předseda poslaneckého klubu ANO, doporučil svým stranickým kolegům do Číny nejet. Poslanci Berkovec, Sadovský a Ratiborský (ANO) tak svoje rozhodnutí přehodnotili a odůvodnili ho odmítavým stanoviskem Organizačního výboru. Karla Maříková (SPD) se omluvila z důvodu cesty do Gruzie, kterou měla v plánu s výborem pro životní prostředí. Občanští demokraté Pavel Žáček a bývalý poslanec Jiří Ventruba se cesty zřekli, protože byla na přímé pozvání Komunistické strany Číny.

Z původně devítičlenné delegace tak zbyli jen tři delegáti. Birke prohlásil, že vycestovat v tomto složení by bylo „nedůstojné vůči hostiteli.“ V polovině srpna se tak za odmítnutí pozvání zástupcům čínské ambasády omluvil. Řekl, že si podle průběhu jednání opětovné předložení cesty organizačnímu výboru rozmyslí.

Druhou cestu ale skutečně – s pomocí Vojtěcha Filipa (KSČM) – naplánoval. Delegace se v upraveném složení měla v listopadu 2018 vypravit do čínské provincie Sečuán. Za ANO znovu plánoval vyjet Stanislav Berkovec, Petr Sadovský a Michal Ratiborský spolu s dalšími současnými poslanci Tomášem Kohoutkem a Markem Novákem.

Členové původní delegace Hana Aulická Jírovcová i Zdeněk Ondráček (KSČM) s novou cestou také souhlasili, ODS ale v novém složení chyběla. Nově se k delegaci přidala bývalá poslankyně Jana Levová (SPD), která nahradila svou stranickou kolegyni Karlu Maříkovou.

Organizační výbor ale zamítl i tento plán a jeho financování, Peking proto znovu nabídl pokrýt výdaje pozvaných poslanců. Z opozičních lavic se záhy ozvala kritika, ke které se ze současných poslanců přidal i aktuální místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Jan Birke odmítnutí OV přijal a řekl, že se o novou cestu už nepokusí. OV následně vyzval předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, aby čínské velvyslanectví upozornil, že volí nestandardní postup. Zda tak Vondráček opravdu učinil, se nepodařilo z veřejně dostupných zdrojů zjistit.