Novela zákona blokující přístup firmám blízkým Kremlu k českým veřejným zakázkám z roku 2022

V kontextu ruské invaze do Ukrajiny v únoru 2022 vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Ivana Bartoše (Piráti) v květnu novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která by měla zabránit firmám napojeným na ruský režim obcházet sankce uvalené v důsledku invaze na Ukrajinu.

Zákonná úprava, která by firmám napojeným na Rusko zakazovala účastnit se tendrů o veřejné zakázky, totiž v ČR dosud chyběla. Dle textu novely, jež má být oporou takzvaného Magnitského zákona, budou muset firmy nově ze zákona povinně kontrolovat i bezproblémovost subdodavatelů, jinak by mohly o veřejné zakázky přijít.

Zcela jasný záměr čerstvé novely nastínil i Ivan Bartoš, který pro server Lidovky uvedl: „Je nezbytné zamezit tomu, aby zakázky získávaly společnosti napojené na Putinův režim, čímž by nepřímo mohlo docházet k financování války na Ukrajině.“

Vzhledem k urgenci jejího přijetí bylo navíc výrazně zrychleno i připomínkové řízení a novela by tak měla být pravděpodobně po sněmovních prázdninách předložena k prvnímu čtení. Pokud bude schválena, měla by nabýt právní sílu ihned bez přechodného období. Od schválených zakázek, které sankce porušují, pak bude možné odstoupit.