Cesta parlamentního výboru na Tchaj-wan a její diplomatické následky

V únoru roku 2015 navštívila delegace Poslanecké sněmovny pod vedením Petra Gazdíka Tchaj-wan. Dalšími členy delegace byli Zbyněk Stanjura a dlouhodobý podporovatel Tchaj-wanu a předseda Česko-tchajwanské skupiny přátel Marek Benda. Během své návštěvy se poslanci setkali s vysokými politickými představiteli, včetně tehdejšího prezidenta Ma Ying-jeoua, se kterými se domlouvali na spolupráci v oblasti kultury, cestovního ruchu a parlamentní spolupráce.     

Cesta českých poslanců měla dohru na domácí scéně: Na ministerstvu zachraničních věcí si domluvila 4. února, den po příjezdu delegace na Tchaj-wan, urgentní schůzku čínská velvyslankyně Ma Keqing. Na této schůzce si nejen stěžovala na cestu poslanců na Tchaj-wan a nerespektování politiky jedné Číny, ale také školila zaměstnance ministerstva o tom, jak mají poslance „postavit do latě.”

Ředitelem odboru Asie však byla upozorněna, že ČR je demokratická země a poslanci se mohou chovat dle vlastního uvážení. Ze strany čínské velvyslankyně se podobné chování dalo očekávat, neboť Čína je narozdíl od ČR autoritářskou zemí, vykonávající na našem území špionáž a vlivové operace.

Petr Gazdík, který tehdejší delegaci vedl, na následnou diplomatickou roztržku opakovaně vzpomínal mnoho let poté, nejen v souvislosti cestou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, ale též při vynuceném odchodu zástupců Tchaj-wanu z jednání na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ti z jednání odešli na žádost tehdejší ministryně Marty Novákové, která podlehla tlaku čínského velvyslance.

Je nutno zdůraznit, že se jednalo nejen o diplomatické, ale též hospodářské selhání, protože tchaj-wanské investice v ČR již tehdy dlouhodobě značně převyšovaly čínské.